Dokumentacja biura detektywistycznego

Sposoby pozyskiwania informacji, techniki pracy, socjotechnika w praktyce - przykłady.

Moderator: Detektyw

ODPOWIEDZ
malgorzata_sl
Posty: 5
Rejestracja: 2012-05-10, 13:56
Kontakt:

Dokumentacja biura detektywistycznego

Post autor: malgorzata_sl » 2012-05-18, 08:31

Jakie dokumenty i rejestry musi posiadać przedsiębiorca prowadzący biuro detektywistyczne

[ Dodano: 2012-05-18, 09:36 ]
Oczywiście wiem co mamy w ustawie... Chciałabym jednak zweryfikować kilka rzeczy:
1. czy zatrudniając nie detektywów tylko pracowników pomocniczych muszę mieć oświadczenie o ich niekaralności oraz oświadczenie o zachowaniu tajemnicy?
2. Czy w związku z przetwarzaniem danych osobowych klientów (umowa, rejestr zawartych umów itd) istnieje konieczność zgłoszenia zbioru?
3. Jak wygląda kwestia notatek służbowych, gdy przedsiębiorca zatrudnia detektywa, a sam nim nie jest?

Detektyw
Posty: 120
Rejestracja: 2010-05-19, 23:16
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Dokumentacja biura detektywistycznego

Post autor: Detektyw » 2012-05-18, 15:32

malgorzata_sl pisze:Jakie dokumenty i rejestry musi posiadać przedsiębiorca prowadzący biuro detektywistyczne

[ Dodano: 2012-05-18, 09:36 ]

1. czy zatrudniając nie detektywów tylko pracowników pomocniczych muszę mieć oświadczenie o ich niekaralności oraz oświadczenie o zachowaniu tajemnicy?
Kto to jest? Bo nie ma tego rodzaju osób w ustawie.... asystenta również nie ma. Chodzi o Pana Czesia Złotą Rączkę czy Sekretarkę?
Asystenta Detektywa również nie ma.... Wiec?
Na swoją dobrą opinię musimy pracować 20 lat. Wystarczy pięć minut, by ją utracić - Warren Buffet

samu13
Posty: 31
Rejestracja: 2010-02-11, 01:08
Lokalizacja: śląsk
Kontakt:

Post autor: samu13 » 2012-06-25, 11:49

Oj, joj takie pytania właściciela biura? Boję się zapytać ale jak chciałabyś poprowadzić czynności związane z pozyskaniem informacji, dowodów czy też przeprowadzenie rozpoznania w miejscu zamieszkania figuranta?
- Notatka służbowa - owszem ale nie występuje tego typu dokument w U.o.U.D (nie mylić z ustawą o.O.OiM.) - tutaj właściwym dokumentem jest sprawozdanie - sporządzane przez detektywa i sprawozdanie końcowe sporządzone przez właściciela firmy bądź też pełnomocnika lub prokurenta - zgodnie z praktyką niektórych sądów osoba, która podpisała się pod sprawozdaniem końcowym wzywana jest do sądu na świadka, śmieszne? nie prawdziwe.
- Oświadczenia o zachowaniu tajemnicy itp. to oczywiście jak najbardziej możliwe i możesz sobie sporządzić dokument zwany np;"zakres czynnościowy detektywa" lub "obowiązki detektywa" i wpisać w nim czego wymagasz.
Pamiętaj, że w razie wezwania do sądu twojej osoby będziesz musiała rzeczowo wyjaśniać poszczególne fakty, gdy brak ci doświadczenia, bież udział w czynnościach i czytaj dokładnie sprawozdania sporządzane przez detektywów abyś się nie "wysypała" na jakiejś rozwodówce. Pamietaj też o kontratypie, zachowania informacji i żródeł pozyskanych w trakcie działań - możesz je ujawnić tylko gdy Sąd zwolni cię z takiej tajemnicy i lepiej abyś miała dobre wyjaśnienia w tej kwestii.
- Co do rejetrowania zbioru z danym osobowymi w GIODO, to wcześniej jeden z kolegów pisał gdzieś na forum, że warto tak uczynić.
w dawno minionych czasach mężczyźni nie mówili zbyt wiele aby ich słowa nie ustępowały czynom.
~Sun Tzu~

Detektyw
Posty: 120
Rejestracja: 2010-05-19, 23:16
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Detektyw » 2012-06-25, 16:25

Poruszane przez Ciebie malgorzata_sl pojecie notatki służbowej nasuwa mi jedną myśl... Ty albo ktoś od Ciebie miał bądź ma do czynienia ze służbami mundurowymi - w sensie zatrudnienia w tych firmach. ;)))
Na swoją dobrą opinię musimy pracować 20 lat. Wystarczy pięć minut, by ją utracić - Warren Buffet

malgorzata_sl
Posty: 5
Rejestracja: 2012-05-10, 13:56
Kontakt:

Post autor: malgorzata_sl » 2012-06-27, 08:24

Samu13, Detektyw - spokojnie. Prowadzę całą dokumentację i czynności w sposób zgodny z ustawą. Zaczynam, więc dopiero zdobywam doświadczenie, co wcale nie znaczy, że robię coś źle, w niektórych rzeczach muszę się upewnić. Czasem mam pewne wątpliwości więc uważam, że dobrze jest zapytać starszych kolegów o ich doświadczenia. To chyba dobrze prawda? Już prostuję ostatni post, otóż:

1. Nie notatka służbowa, a notatka - a dokładnie art. 8 pkt. 3-5 U.o.U.D jak to wygląda w praktyce? Jak Wy sami drodzy koledzy to robicie? Po pierwsze będąc jednocześnie detektywem i przedsiębiorcą rozumiem że jestem zwolniona z notatki "Detektyw ma obowiązek przekazać zatrudniającemu przedsiębiorcy przetwarzane
dane osobowe, zebrane w toku wykonywania czynności, o których mowa
w art. 2 ust. 1, bezpośrednio po zaprzestaniu prowadzenia sprawy(...) oraz dalej "Wykonując polecenie, o którym mowa w ust. 3, detektyw sporządza notatkę, którą
dołącza się do księgi realizacji umowy". Chcę zatrudnić drugiego detektywa i zastanawiam się, jak to dobrze rozwiązać, np. w kwestii przekazania danych os. zleceniodawcy, rozwiązać czyli organizacyjnie usprawnić :) Cały czas poruszamy się oczywiście po temacie art. 8, pkt 3-5

2. Co do pracowników pomocniczych - to miałam na myśli funkcję jak np. informatyk, który zajmuje się odzyskiwaniem danych, osoba do obróbki zdjęć i filmów - ha. Pracownik? Pracownik. Nie można uznać tej osoby za przetwarzającego dane, ale chciałabym żeby ktoś taki wyciągał dla mnie najlepszą jakość z nagrania które posiadam. I co wtedy? Albo księgowa... lub też osoba, która jeździ po Polsce na spotkania z klientami i decyduje, czy jako biuro podejmiemy się zlecenia czy nie. Czy np. osoba taka, może w imieniu firmy podpisać zlecenie, to nie jest zabronione! Ale pytanie, czy muszę każdą z tych osób zobowiązać do zachowania tajemnicy i jaką podstawą prawną należy się wówczas podeprzeć.

Póki co tyle :) Liczę na konstruktywne sugestie i wskazówki :)

samu13
Posty: 31
Rejestracja: 2010-02-11, 01:08
Lokalizacja: śląsk
Kontakt:

Post autor: samu13 » 2012-06-27, 12:35

Jestem cały czas spokojny bo spokojnie się sposobię :-), do rzeczy:
- notatkę jak przedstawiłaś wcześniej ma obowiązek sporządzić detektyw gdy przedsiębiorca wyda jemu polecenie przekazania danych osobowych: zleceniodawcy bądź też innemu detektywowi albo zniszczyć te dane w okresśonych przypadkach. Żeby zachować logikę działania takie polecenie powinno być w formie pisemnej, z uwagi na pisemną notatkę detektywa w momencie przekazania danych osobowych zarówno detektywowi jak i zleceniodawcy. Tutaj masz niedookreślone przez ustawodawcę, który pominął konieczność sporządzania notatki z przekazania danych osobowych przez detektywa przedsiębiorcy:
„3. Detektyw ma obowiązek przekazać zatrudniającemu przedsiębiorcy
przetwarzane dane osobowe, zebrane w toku wykonywania czynności,
o których mowa w art. 2 ust. 1, bezpośrednio po zaprzestaniu prowadzenia
sprawy
a dopiero później jest "lub na jego polecenie:" ale art.8 ust. 3pkt.5 " podpis osoby, której przekazał dane osobowe, lub przedsiębiorcy," wskazywałby na konieczność sporzadzenia notatki. Z praktyki jednak lepiej jest sporządzić notatkę z przekazania danych osobowych przedsiębiorcy aby mieć klarowność i sytematyczność działania, a także wychodząc z dobrego resortowego założenia, iż papier jest cierpliwy.
- jeśli chodzi o niszczenie danych osobowych, w których obowiązany jest uczestniczyć przedsiębiorca to tutaj jednoznacznie wskazana jest konieczność uczestnicwa przedsiębiorcy w czynnościach niszczenia danych osobowych: art. 8 ust.3pkt.5 "podpis osoby, której przekazał dane osobowe, lub przedsiębiorcy, w obecnościktórego nastąpiło ich zniszczenie.". Z praktyki również resortowej gdy niszczysz tego typu dokumenty w jakimś urządzeniu np. niszczarka do papieru powinnaś wpisać w przedmiotowej notatce nr urządzenia, w którym były zniszczone dokumenty, a to wiąże się z koniecznością posiadnia dowodu zakupu aby być wiarygodnym, że urżądzenie nie jest z "wędki" :-), ja przynajmniej tak robię. Można by pisać i pisać.
- co do pracowników jak ich nzwałaś "pomocniczych" to poruszyłaś temat bardzo obszerny, mianowicie zgodnie z art. 2 kodeksu pracy "Art. 2. Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania,wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. i tutaj masz cały wachlarz możliwości dyscyplinowania pracowników. Jednak pewnie bardziej chodzi ci o wiedzę jaką w trakcie zlecenia bedą uzyskiwały poszczególne osoby. Musisz dzielić wiedzę i zadaniować w konkretnym kierunku np. jesli masz informatyka na etacie sporzadzasz do umowy o pracę "zakres obowiąków" itp. gdzie wskazujesz na zachowanie tzw. tajemnicy służbowej (wynikającej z kodeksu pracy) itp. Informatyk będzie odpowiedzialny za wykonanie np. kopii binarnej dysku twardego i będzie dysponował tylko wiedzą w tym zakresie, druga sprawa to czy masz w swoim PKD działalność do tego typu zadań. Pamiętaj, że działasz w oparciu o U.o.U.D i ona reguluje tylko działania w tym kierunku więc pozostałe informacje związane z przedstawionym przeze mnie przykładem będą funkcjonowały w oparciu o dobre praktyki przyjęte w danej firmie, nie mówię tutaj np. o śledztwach z zakresu informatyki śledczej gdzie w określonych przez przepisy przypadkach powinno mieć się certyfikat bezpieczeństwa przemysłowego. Można mnożyć różne przypadki.
- nie wysyłaj też księgowej po Polsce bo nie ma ona żadnego doświadczenia w tego typu sprawach!!!Musisz też zastanowić się nad rozwojem swojej działalności. Do zawierania umów powinnaś mieć człowieka posiadającego zarówno umiejętności handlowe jak też (przede wszystkim) merytoryczne- o takich ludzi jest bardzo trudno! Jeśli jesteś podmiotem gospodarczym prowadzącym indywidualną działalność gospodarczą osobą właściwą do zawierania umów będzie pełnomocnik. Zabezpiecz się jednak zakazem konkurencji, który w praktyce jest jednak trudny do egzekwowania.
Czy powyższe jest wystarczająco konstruktywne? bo normalnie to kasuję za info:-)
w dawno minionych czasach mężczyźni nie mówili zbyt wiele aby ich słowa nie ustępowały czynom.
~Sun Tzu~

malgorzata_sl
Posty: 5
Rejestracja: 2012-05-10, 13:56
Kontakt:

Post autor: malgorzata_sl » 2012-06-28, 08:13

Oooooo samu13 - szacun! :) O to chodziło!!! Dziękuję! :)

domi.nika
Posty: 106
Rejestracja: 2019-06-27, 12:20

Re:

Post autor: domi.nika » 2021-10-18, 06:25

malgorzata_sl pisze:
2012-06-27, 08:24
Samu13, Detektyw - spokojnie. Prowadzę całą dokumentację i czynności w sposób zgodny z ustawą. Zaczynam, więc dopiero zdobywam doświadczenie, co wcale nie znaczy, że robię coś źle, w niektórych rzeczach muszę się upewnić. Czasem mam pewne wątpliwości więc uważam, że dobrze jest zapytać starszych kolegów o ich doświadczenia. To chyba dobrze prawda? Już prostuję ostatni post, otóż:

1. Nie notatka służbowa, a notatka - a dokładnie art. 8 pkt. 3-5 U.o.U.D jak to wygląda w praktyce? Jak Wy sami drodzy koledzy to robicie? Po pierwsze będąc jednocześnie detektywem i przedsiębiorcą rozumiem że jestem zwolniona z notatki "Detektyw ma obowiązek przekazać zatrudniającemu przedsiębiorcy przetwarzane
dane osobowe, zebrane w toku wykonywania czynności, o których mowa
w art. 2 ust. 1, bezpośrednio po zaprzestaniu prowadzenia sprawy(...) oraz dalej "Wykonując polecenie, o którym mowa w ust. 3, detektyw sporządza notatkę, którą
dołącza się do księgi realizacji umowy". Chcę zatrudnić drugiego detektywa i zastanawiam się, jak to dobrze rozwiązać, np. w kwestii przekazania danych os. zleceniodawcy, rozwiązać czyli organizacyjnie usprawnić :) Cały czas poruszamy się oczywiście po temacie art. 8, pkt 3-5

2. Co do pracowników pomocniczych - to miałam na myśli funkcję jak np. informatyk, który zajmuje się odzyskiwaniem danych, osoba do obróbki zdjęć i filmów - ha. Pracownik? Pracownik. Nie można uznać tej osoby za przetwarzającego dane, ale chciałabym żeby ktoś taki wyciągał dla mnie najlepszą jakość z nagrania które posiadam. I co wtedy? Albo księgowa... lub też osoba, która jeździ po Polsce na spotkania z klientami i decyduje, czy jako biuro podejmiemy się zlecenia czy nie. Czy np. osoba taka, może w imieniu firmy podpisać zlecenie, to nie jest zabronione! Ale pytanie, czy muszę każdą z tych osób zobowiązać do zachowania tajemnicy i jaką podstawą prawną należy się wówczas podeprzeć.

Póki co tyle :) Liczę na konstruktywne sugestie i wskazówki :)

Też w podobnej sytuacji, więc dobrze że tu weszłam. Przynajmniej samu oświecił/a mi myśli :D
______________
https://biuro-rachunkowe.szczecin.pl

Kazikdobry
Posty: 66
Rejestracja: 2019-03-12, 10:41

Re: Dokumentacja biura detektywistycznego

Post autor: Kazikdobry » 2021-12-29, 12:34

Polecam ciekawy artykuł o pracy detektywa
https://www.kz-walbrzych.pl/kim-jest-de ... e-zajmuje/

ODPOWIEDZ