Witam
czy to mozliwe ze czynny policjant szuka pomocy u prywatnego detektywa dla uzyskania informacji niezbednej w sprawach słuzbowych?
pozdrawiam
relacje
Moderator: Detektyw
-
- Administrator
- Posty: 15
- Rejestracja: 2010-01-24, 18:20
- Kontakt:
pomoc Policji
częściowo jest to możliwe, osobiście pomagam Policji w zakresie informatyki śledczej, oprogramowania, sprzętu, rozwiązaniu problemów technicznych, itp
-
- Posty: 1
- Rejestracja: 2010-11-30, 00:42
Ponad rok temu zabito brata mojej przyjaciolki. Do tej pory policja nie odnalazla sprawcy, takze niejasne sa okolicznosci zajscia. Czy śmierć to za powazna sprawa dla detektywa? Czy ma znaczenie, ze rownoczesnie sprawa zajmuje sie policja? Czy mozna na wlasna reke prowadzic taka sprawe? Czy wowczas detektyw kontaktuje sie z policja i moze miec wglad w akta?
- Detektyw
- Posty: 120
- Rejestracja: 2010-05-19, 23:16
- Lokalizacja: Trójmiasto
- Kontakt:
Generalnie śmierć to tragedia. Osobiście nie pomniejszałbym pracy Policji w takich przypadkach.lolik pisze:Czy śmierć to za powazna sprawa dla detektywa?
Oczywiście, że śmierć - w tym przypadku - ZABÓJSTWO - nie jest poważną sprawą dla Detektywa-w tym sensie, że jeśli się czuje na siłach, to może się tego jak najbardziej podjąć. Może prowadzić takie sprawy na zlecenie rodziny ofiary zgodnie z zapisem w ustawie:
Ustawa o usługach detektywistycznych pisze:Art. 2 pkt 6) zbieranie informacji w sprawie, w której toczy się postępowanie karne, postępowanie
w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe
albo inne, jeżeli w toku postępowania można zastosować przepisy
prawa karnego.
Nie ma najmniejszego znaczenia. Prywatny Detektyw może prowadzić takie czynności równolegle, tylko spoczywa na nim ustawowy obowiązek poinformowania pisemnego o fakcie podjęcia takiego zlecenia Organów Ścigania które prowadzą w tym przypadku śledztwo (Prokuratura nadzorująca, bądź Komenda Policji która prowadzi czynności w tej sprawie.lolik pisze:Czy ma znaczenie, ze rownoczesnie sprawa zajmuje sie policja?
Rozumiem, że ta "własna ręka" oznacza Detektywa wynajętego przez rodzinę czy też Członków rodziny ofiary?lolik pisze:Czy mozna na wlasna reke prowadzic taka sprawe?
Oczywiście jak wynika z przepisów KPK oskarżyciel posiłkowy (członek rodziny ofiary) może zgłaszać wnioski dowodowe do Prokuratury i nie ma żadnych przeciwwskazań co do prowadzenia ustaleń na "własną rękę". Dopuszcza się również w razie śmierci pokrzywdzone aby jego prawa reprezentował członek najbliższej rodziny.
Detektyw jak najbardziej może prowadzić swoje czynności również ze swojej strony. Przy założeniu, że ma podpisaną umowę z rodziną.
De facto Detektyw jako Detektyw nie bardzo może mieć wgląd w akta, ale może zostać pełnomocnikiem rodziny i wtedy jak najbardziej może przeglądać akta sprawy.lolik pisze:Czy wowczas detektyw kontaktuje sie z policja i moze miec wglad w akta?
Rodzina ma również prawo do zapoznawania się z poszczególnymi etapami śledztwa.
Oczywiście mam na uwadze akta typowo procesowe bez możliwości wglądu w czynności operacyjne podejmowane przez Policję które są materiałami poufnymi bądź tajnymi.
Po odtajnieniu można się również z nimi zapoznać.
Myślę, że choć trochę naświetliłem ten temat?KPK pisze:Pokrzywdzony, za zgodą prowadzącego postępowanie, może w toku postępowania przygotowawczego przeglądać akta i sporządzać z nich odpisy, a także złożyć zażalenie na odmowę udostępnienia akt (art. 156 § 1, 159 kpk).
Pozdrawiam serdecznie.
Na swoją dobrą opinię musimy pracować 20 lat. Wystarczy pięć minut, by ją utracić - Warren Buffet