CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Detektyw zajmuje się zbieraniem informacji na zlecenie konkretnego klienta. Mogą one dotyczyć osób prywatnych, ale także firm i przedsiębiorstw. Zakres działalności detektywa jest na tyle szeroki, że w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, gdzie zawód ten ma większe tradycje występuje specjalizacja np. na osoby zajmujące się sprawami rodzinnymi, inwigilacją, poszukiwaniem zaginionych, wywiadem gospodarczym itp. W Polsce niewiele jest firm zajmujących się jedynie usługami detektywistycznymi. Często łączą je z działalnością z zakresu ochrony osób i mienia.
Detektyw gromadzi informacje poprzez wywiad środowiskowy, obserwację, czasem zbieranie informacji prasowych. Efekt jego pracy bardzo często służyć ma za dowód, dlatego przybiera formy zdjęć, nagrań, kopii dokumentów itp.
Wśród zadań powierzonych detektywowi może się znaleźć wykrywanie oszustw, np. ubezpieczeniowych. Detektyw musi w takiej sytuacji sprawdzić prawdziwość złożonych przez poszkodowanego oświadczeń i zdobytych od niego informacji.
Wraz z rozwojem gospodarki coraz częściej zastosowanie ma wywiad gospodarczy. Polega on na zdobyciu informacji na temat konkretnej firmy, często potencjalnego kontrahenta. Detektyw ma w swej pracy pokazać czy potencjalny partner w biznesie jest rzetelny i wiarygodny, czy w rozmowach przekazywał prawdziwe informacje, jakie ma wyniki finansowe, czy w przeszłości wszedł w konflikt z prawem itp. W tym celu zbiera informacje o władzach firmy, samej firmie, historii jej działalności. Efekty pracy stanowi raport wsparty ewentualnymi dowodami.
Detektywi zajmują się także sprawami kryminalnymi, choć wbrew obiegowej opinii nie jest to ich dominująca działalność. Rzadko prowadzą sprawy „świeże”. Częściej trafiają do nich sprawy, które np. z powodu niewykrycia sprawców zostały umorzone przez prokuraturę. W tej sytuacji detektyw musi wykonać prace, którą wcześniej wykonali policjanci i prokuratorzy i szukać śladów, których oni nie zauważyli, a które pomogą znaleźć mu rozwiązanie zadania.
Do spraw kryminalnych, które są najczęściej powierzane detektywom należą poszukiwanie skradzionych aut i zaginionych osób.
WARUNKI PRACY
Detektyw poza swym biurem pracuje w bardzo różnych warunkach. Prowadzenie obserwacji czy zbieranie informacji ma miejsce w różnych miejscach zarówno w pomieszczeniach zamkniętych jak i na wolnym powietrzu. Praca wymaga od niego częstego przemieszczania się.. Z drugiej strony prowadząc obserwację spędza wiele czasu w jednym miejscu, co wymaga od niego cierpliwości.
Detektyw zazwyczaj sam ustala sposób działania i kolejność wykonywanych czynności, dokonuje analizy zebranego materiału. Choć praca ta ma charakter indywidualny, to jednak detektyw ma ciągły kontakt z ludźmi,którzy są jednym z ważniejszych źródeł zbieranych przez niego informacji. W przypadku spraw o charakterze kryminalnym kontakt z przestępcami niesie ze sobą zwiększone ryzyko konfliktu.
Czas pracy detektywa jest bardzo elastyczny i zależy od wymagań konkretnego zlecenia. Detektyw nie ma stałych godzin pracy.
WYMAGANIA
Detektywem może zostać osoba niekarana. Podstawowym wymaganiem wobec detektywa jest umiejętność nawiązywania kontaktu z ludźmi i nakłonienia ich do współpracy. W pracy ma styczność z różnymi ludźmi o różnych problemach i powinien wykazać się empatią. Stąd detektyw musi być także dobrym psychologiem.
Detektyw musi być osobą spostrzegawczą, która potrafi kojarzyć fakty i zestawiać je w logiczny ciąg zdarzeń. Pomocne też są takie cechy jak: cierpliwość, odporność na stres, opanowanie, wytrwałość, dobra pamięć, dokładność. Ponadto musi posiadać wiedzę z zakresu prawa, kryminalistyki i ekonomii.
Wprawdzie praca detektywa nie zalicza się do typowych prac fizycznych, jednak ze względu na częste przemieszczanie i prace w trudnych warunkach wymaga się od pracujących w tym zawodzie dużej sprawności fizycznej. Niezbędny jest też dobry wzrok i słuch. To powoduje, że nie ma możliwości zatrudnienia w zawodzie osób niepełnosprawnych.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
W Polsce nie ma typowych szkół wyższych kształcących w zawodzie. Lukę starają się wypełnić szkoły policealne i technika zajmujące się kształceniem pracowników ochrony. W związku z tym aby zostać detektywem niezbędne jest wykształcenie minimum średnie, jednak dużo lepiej, gdy detektywem zostają absolwenci kierunków takich jak prawo, administracja, ekonomia. Zdobyta na studiach wiedza z tych dziedzin pozwala łatwiej funkcjonować w zawodzie.
Żeby zacząć pracę na własny rachunek, czyli jako detektyw, trzeba spełnić warunki dodatkowe posiadać licencję detektywa. Zgodnie z ustawą o usługach detektywistycznych, takiej licencji udziela minister spraw wewnętrznych.
Teoretycznie nie ma przeciwwskazań, by pracę w zawodzie podejmowały osoby starsze, jeśli posiadają odpowiednie kwalifikacje i umiejętności.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Detektywi znajdą pracę w prywatnych biurach detektywistycznych i agencjach ochrony, które funkcjonują w większych miastach. Jest to zawód stosunkowo od niedawna obecny w naszym kraju, stąd zainteresowanie nim dopiero się rozwija. Coraz częściej po usługi detektywów sięgają przedstawiciele biznesu i można przypuszczać, ze właśnie dziedzina związana z wywiadem gospodarczym będzie rozwijać się najszybciej.
W przypadku detektywa nie ma możliwości awansu. Możliwe jest jedynie zyskanie dobrej reputacji i uznania, co może przełożyć się na wysokość wynagrodzenia.
ZAROBKI
Pracując w agencji ochrony detektyw może zarobić 2-3 tys. zł. W przypadku własnej działalności zarobki zależą tylko od ilości i rodzaju przyjmowanych zleceń.
Źródło praca.pl
Detektyw praca
Moderatorzy: redaktor, Detektyw
-
- Posty: 31
- Rejestracja: 2010-02-11, 01:08
- Lokalizacja: śląsk
- Kontakt:
Bardzo ogólna charakterystyka i nierzetelna
Niezbędny jest też dobry wzrok i słuch. To powoduje, że nie ma możliwości zatrudnienia w zawodzie osób niepełnosprawnych. - podstawa prawna, że osoba z grupą inwalidzką nie przejdzie pomyślnie badań do licencji detektywa?
Detektywi znajdą pracę w prywatnych agencjach ochrony- pewnie jako tzw. detektywi sklepowi, bez licencji POF i LD.
Niezbędny jest też dobry wzrok i słuch. To powoduje, że nie ma możliwości zatrudnienia w zawodzie osób niepełnosprawnych. - podstawa prawna, że osoba z grupą inwalidzką nie przejdzie pomyślnie badań do licencji detektywa?
Detektywi znajdą pracę w prywatnych agencjach ochrony- pewnie jako tzw. detektywi sklepowi, bez licencji POF i LD.
w dawno minionych czasach mężczyźni nie mówili zbyt wiele aby ich słowa nie ustępowały czynom.
~Sun Tzu~
~Sun Tzu~
-
- Posty: 66
- Rejestracja: 2019-03-12, 10:41
Re: Detektyw praca
Bardzo szczegółowe wyjaśnienia - będą pomocne dla wielu osób.
___________________
polecam artykuł
https://www.gerda.biz.pl/kontrola-dostepu/
___________________
polecam artykuł
https://www.gerda.biz.pl/kontrola-dostepu/
-
- Posty: 171
- Rejestracja: 2019-06-27, 12:20
Re: Detektyw praca
Też tak sądzę, że jest to pomocneKazikdobry pisze: ↑2022-02-10, 13:15Bardzo szczegółowe wyjaśnienia - będą pomocne dla wielu osób.
___________________
polecam artykuł
gerda.biz.pl/kontrola-dostepu/
______________________
kafelki https://www.monetarny.pl/plytki-ceramiczne/