Egzamin dla osoby po prawie

Informacje jak zdobyć Licencje, zezwolenie na działalność, materiały i zakres egzaminu w KWP.

Moderatorzy: redaktor, Detektyw

ODPOWIEDZ
Cyborg
Posty: 2
Rejestracja: 2010-05-08, 14:40

Egzamin dla osoby po prawie

Post autor: Cyborg » 2010-05-08, 14:48

Witam serdecznie!
Jestem absolwentem prawa, rok po studiach, obecnie kończę studia podyplomowe z zakresu Zarządzania bezpieczeństwem w biznesie. Chciałbym przystąpić do egzaminu i całej procedury ubiegania się o wydanie licencji.

I tutaj pojawia się moje pytanie do już-detektywów, bądź osób, które brały już kiedyś udział w całej procedurze. Czy (Waszym zdaniem) po studiach zasadne byłoby pójście na jakiś kurs z zakresu detektywistyki, które rzekomo przygotowują do egzaminu? Szczerze mówiąc większość zagadnień poruszanych zarówno na kursach jak i na egzaminie to zagadnienia kodeksowo-prawne (jak procedura cywilna itp.), a ja chyba byłbym z tej części egzaminu zwolniony (rozporządzenie Ministra w sprawie przeprowadzania egzaminu wymienia magistrów prawa jako zwolnionych z części egzaminu).

Szczerze mówiąc (absolutnie nie mam zamiaru nikogo obrażać ani zniechęcać do czegokolwiek), ale kursy te to wyciąganie pieniędzy - zapewne osoby, które nigdy nie miały nic wspólnego z prawem i mają wykształcenie w zupełnie innym kierunku odniosą z nich jakąś korzyść, ale przecież na takich kursach uczą tylko tych wszystkich ustaw pod kątem egzaminu, a to wszystko można przecież osiągnąć samemu.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Bo, szczerze mówiąc, nie uśmiecha mi się wydawanie 1500-2000 zl na kurs z czegoś, co mnie nie dotyczy/jest nieprzydatne.


Dodam tylko, że od 3 roku Prawa szedłem w kierunku kryminalistyki/prawa karnego, a pracę magisterską pisałem z tematu : "Wykorzystanie technik komputerowych i narzędzi internetowych w procesie wykrywania i ścigania przestępstw", w katedrze Kryminalistyki, więc jak najbardziej jestem w temacie (a nie np. historykiem prawa :) ).

pozdrawiam wszystkich Detektywów/ Kandydatów i zainteresowanych

redaktor
Posty: 68
Rejestracja: 2010-02-02, 15:41

Egzamin a szkoły detektywistyczne

Post autor: redaktor » 2010-05-10, 07:11

Temat już był poruszany m.in.:
http://detektywistyczne.net/forum/viewtopic.php?t=30
http://detektywistyczne.net/forum/viewt ... 853c7d716f

W każdym wypadku polecam samo-naukę, zmienię zdanie jeżeli szkoły będą kończyć się egzaminem i wydaniem licencji detektywa. Na chwilę obecną wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią literaturę. Częściowo zgadzam się z opinią "...kursy te to wyciąganie pieniędzy..." lub przeznaczone dla osób które potrzebują bodźca zachęcającego do nauki.


Zakres tematów:
http://detektywistyczne.net/forum/viewt ... 853c7d716f

Cyborg
Posty: 2
Rejestracja: 2010-05-08, 14:40

Post autor: Cyborg » 2010-05-10, 07:44

Dzięki wielkie za odpowiedź. Tak właśnie myślałem, że będzie.

A co do mojego pytania jeszcze - podobno coś ma się zmienić pod względem zwolnień z egzaminów, ale to chyba dopiero założenia do projektu... czyli bardzo dużo czasu i wątpliwości czy/kiedy wejdzie to w życie. Gdzieś w sieci obiło mi się o uszy, że ani policjantów, ABW-owów, ani funkcjonariuszy innych służ państwowych oraz mgr prawa nie będą zwalniać z egzaminu już.

Detektyw
Posty: 120
Rejestracja: 2010-05-19, 23:16
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Detektyw » 2010-05-19, 23:35

Cyborg pisze:A co do mojego pytania jeszcze - podobno coś ma się zmienić pod względem zwolnień z egzaminów, ale to chyba dopiero założenia do projektu... czyli bardzo dużo czasu i wątpliwości czy/kiedy wejdzie to w życie. Gdzieś w sieci obiło mi się o uszy, że ani policjantów, ABW-owów, ani funkcjonariuszy innych służ państwowych oraz mgr prawa nie będą zwalniać z egzaminu już.
To nadal plany i propozycje, jak również to, że egzamin będzie prowadzony centralnie w Wawie pod "skrzydłami" KGP.
Na razie to tylko plany.

ODPOWIEDZ