Egzamin na licencję - nowe zasady - Kto?

Informacje jak zdobyć Licencje, zezwolenie na działalność, materiały i zakres egzaminu w KWP.

Moderatorzy: redaktor, Detektyw

Detektyw
Posty: 120
Rejestracja: 2010-05-19, 23:16
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Egzamin na licencję - nowe zasady - Kto?

Post autor: Detektyw » 2011-07-25, 19:33

Mam pytanie czy ktoś z szanownych Userów stawał "w szranki" na nowych zasadach do egzaminu?
Wiemy, że w Komisji siedzi teraz również Przedstawiciel naszego środowiska. Rekomendowany przez Stowarzyszenie detektywów. Czyli chyba przez PSLD. Bo innego w Polsce nie ma.
Pytanie może być przedwczesne, gdyż egzaminy być może jeszcze się nie odbywały.
Ale czekamy tutaj na jakąś recenzje.
Na swoją dobrą opinię musimy pracować 20 lat. Wystarczy pięć minut, by ją utracić - Warren Buffet

AF
Posty: 4
Rejestracja: 2011-10-05, 19:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Egzamin na licencję - nowe zasady - Kto?

Post autor: AF » 2011-10-07, 12:13

Detektyw pisze:Mam pytanie czy ktoś z szanownych Userów stawał "w szranki" na nowych zasadach do egzaminu?
Wiemy, że w Komisji siedzi teraz również Przedstawiciel naszego środowiska. Rekomendowany przez Stowarzyszenie detektywów. Czyli chyba przez PSLD. Bo innego w Polsce nie ma.
Pytanie może być przedwczesne, gdyż egzaminy być może jeszcze się nie odbywały.
Ale czekamy tutaj na jakąś recenzje.
Akurat mnie przyszło zdawać na nowych zasadach. Było 14 osób, na pisemnym odpadło 5, finalnie z 9 osób ustny zdało 6 osób. W moim odczuciu komisja była sympatyczna, raczej nie zadawano tzw. "wyciągających" pytań, jeśli ktoś wiedział co mówić to mówił, a jak nie to nie. Zestawów pytań było kilkanaście jeśli nie kilkadziesiąt, pytania od konkretnych po takie nad którymi trzeba się rozwodzić. Jedno jest pewne - trzeba być bardzo dobrze przygotowanym, pytania bywają bardzo szczegółowe (ustawy trzeba znać perfekcyjnie). Egzamin jak najbardziej do zdania czego dowodem jest 6 osób, które zdało, przy czym potrzeba na prawdę ogromnej determinacji aby osiągnąć sukces. Nie wiem, cóż jeszcze można napisać, jeśli chcecie wiedzieć coś jeszcze - pytajcie.

Ja również mam pytanie, związane z badaniami lekarskimi potrzebnymi do uzyskania licencji. Jak wiadomo, nowa ustawa wprowadziła w tym zakresie pewne zmiany co automatycznie uchyla wcześniejsze rozporządzenie dot. badań lekarskich do licencji, natomiast nowy akt prawny nie został jeszcze uchwalony - na jakiej zasadzie mam w takim razie zrobić te badania? Co z osobami którym upłynęła ważność orzeczenia? Nie wiadomo ile jeszcze przyjdzie na owe rozporządzenie czekać, zwłaszcza że w niedzielę wybory...

Detektyw
Posty: 120
Rejestracja: 2010-05-19, 23:16
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Egzamin na licencję - nowe zasady - Kto?

Post autor: Detektyw » 2011-10-08, 22:19

AF pisze:Ja również mam pytanie, związane z badaniami lekarskimi potrzebnymi do uzyskania licencji. Jak wiadomo, nowa ustawa wprowadziła w tym zakresie pewne zmiany co automatycznie uchyla wcześniejsze rozporządzenie dot. badań lekarskich do licencji, natomiast nowy akt prawny nie został jeszcze uchwalony - na jakiej zasadzie mam w takim razie zrobić te badania? Co z osobami którym upłynęła ważność orzeczenia? Nie wiadomo ile jeszcze przyjdzie na owe rozporządzenie czekać, zwłaszcza że w niedzielę wybory...
Kolego nie "nowa ustawa" a Nowelizacja Starej Ustawy Obowiązującej nadal. Mówi Ona, że obecnie jesteś zobowiązany poddać się badaniom lekarskim - psychologicznym TYLKO. Przed wejściem nowelizacji były to: psychologiczne i badania ogólne.
Nowelizacja Ustawy pisze:posiada zdolność psychiczną do wykonywania czynności, o których
mowa w art. 2 ust. 1, stwierdzoną orzeczeniem lekarskim,”,
Na nic nie trzeba czekać, nowelizacja obowiązuje bowiem od dnia 11.07.2011r.
Więc rozporządzenia Ministra Zdrowia są chyba już zbędne. Albo się mylę.
De facto... ja skupiłbym się tylko na badaniach psychologicznych. Co winno być uznane w WPA.

Kolego AF powiedz zatem czy ten egzamin był organizowany przez KGP?
Miał być ogólnopolski...... ale coś mi mało uczestników na to wskazuje.
Czy był tam w Komisji jakiś przedstawiciel PSLD?
Na swoją dobrą opinię musimy pracować 20 lat. Wystarczy pięć minut, by ją utracić - Warren Buffet

AF
Posty: 4
Rejestracja: 2011-10-05, 19:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Egzamin na licencję - nowe zasady - Kto?

Post autor: AF » 2011-10-09, 12:47

[quote="Detektyw"

Kolego nie "nowa ustawa" a Nowelizacja Starej Ustawy Obowiązującej nadal. Mówi Ona, że obecnie jesteś zobowiązany poddać się badaniom lekarskim - psychologicznym TYLKO. Przed wejściem nowelizacji były to: psychologiczne i badania ogólne.
Nowelizacja Ustawy pisze:posiada zdolność psychiczną do wykonywania czynności, o których
mowa w art. 2 ust. 1, stwierdzoną orzeczeniem lekarskim,”,
Na nic nie trzeba czekać, nowelizacja obowiązuje bowiem od dnia 11.07.2011r.
Więc rozporządzenia Ministra Zdrowia są chyba już zbędne. Albo się mylę.
De facto... ja skupiłbym się tylko na badaniach psychologicznych. Co winno być uznane w WPA.

Kolego AF powiedz zatem czy ten egzamin był organizowany przez KGP?
Miał być ogólnopolski...... ale coś mi mało uczestników na to wskazuje.
Czy był tam w Komisji jakiś przedstawiciel PSLD?[/quote]

Na początku sprostuję, że jeśli już to koleżanko, choć rozumiem, że z pierwszego postu nie da się tego wywnioskować ;)
Po drugie, tak, egzamin organizowany był przez KGP, na ul. Domaniewskiej, w komisji zasiadała Pani reprezentująca środowisko detektywów ale nie było to PSLD lecz organizacja zrzeszająca także licencjonowanych ochroniarzy (nazwy nie pamiętam, inne kwestie zaprzątały mi wtedy umysł).
Co do ustawy, owszem, wiem co jest w niej napisane bo w związku z egzaminem znam ją na wyrywki. Wspomniano tam także, że zasady i zakres przeprowadzania badań zostaną określone w odpowiednim rozporządzeniu. Poza tym, zdolność psychiczna to nie tylko badania psychologiczne, ale także psychiatryczne. Napisałam tutaj bo chciałam się przekonać czy ktoś wie (wie, a nie "wydaje mu się", bo "wydaje się" coś również mnie). Skoro nikt nie wie na pewno co powinnam zrobić, udam się do Komendy Wojewódzkiej i zapytam. Nie chcę wydać pieniędzy na badania, które okażą się niewystarczające, albo wynik których zostanie przedstawiony na nie takim formularzu jak trzeba...

Detektyw
Posty: 120
Rejestracja: 2010-05-19, 23:16
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Egzamin na licencję - nowe zasady - Kto?

Post autor: Detektyw » 2011-10-10, 08:53

AF pisze:Na początku sprostuję, że jeśli już to koleżanko, choć rozumiem, że z pierwszego postu nie da się tego wywnioskować ;)
Dokładnie tak jest. Ukrywasz się pod niczego niemówiącym Nickiem. Szczególnie nie mówi nic o płci. ;)
AF pisze:Po drugie, tak, egzamin organizowany był przez KGP, na ul. Domaniewskiej, w komisji zasiadała Pani reprezentująca środowisko detektywów ale nie było to PSLD lecz organizacja zrzeszająca także licencjonowanych ochroniarzy (nazwy nie pamiętam, inne kwestie zaprzątały mi wtedy umysł).
To bardzo ciekawe kto więc to jest..... Co to za "organizacja".
Czyżby: STOWARZYSZENIE DETEKTYWÓW POLSKICH W-wa ul. Armii Ludowej 6/42
Ten twór jeszcze jest żywy? Znowu jacyś Kolesie, Kolesiów??!!
AF pisze:Skoro nikt nie wie na pewno co powinnam zrobić, udam się do Komendy Wojewódzkiej i zapytam. Nie chcę wydać pieniędzy na badania, które okażą się niewystarczające, albo wynik których zostanie przedstawiony na nie takim formularzu jak trzeba...
Koleżanko tam to nie masz co iść.
W WPA nikt nie będzie wiedział o co chodzi. ;)))
Niestety ale taka jest prawda. Oni są zakręceni niczym słoik majonezu Hellmans ;)
Na swoją dobrą opinię musimy pracować 20 lat. Wystarczy pięć minut, by ją utracić - Warren Buffet

AF
Posty: 4
Rejestracja: 2011-10-05, 19:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Egzamin na licencję - nowe zasady - Kto?

Post autor: AF » 2011-10-10, 12:15

Detektyw pisze: Koleżanko tam to nie masz co iść.
W WPA nikt nie będzie wiedział o co chodzi. ;)))
Niestety ale taka jest prawda. Oni są zakręceni niczym słoik majonezu Hellmans ;)
No i chyba nie tylko oni. Dzwoniłam dziś do Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA bo przeprowadzają tam tego typu badania i... nawet nie wiedzą, że była jakakolwiek nowelizacja ustawy o usługach detektywistycznych...
Bez komentarza ;)

Detektyw
Posty: 120
Rejestracja: 2010-05-19, 23:16
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Detektyw » 2011-10-10, 13:25

Na co liczyłaś? Hehehe....
Nadal obowiązuje więc TO ROZPORZĄDZENIE. Niczego nie zmienili, tak to już jest z legislacją w Polsce. Jedno za drugim nie nadąża.
Minister Zdrowia zabiegania kobieta. ;)
Na swoją dobrą opinię musimy pracować 20 lat. Wystarczy pięć minut, by ją utracić - Warren Buffet

AF
Posty: 4
Rejestracja: 2011-10-05, 19:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: AF » 2011-10-10, 17:41

Detektyw pisze:Na co liczyłaś? Hehehe....
Nadal obowiązuje więc TO ROZPORZĄDZENIE. Niczego nie zmienili, tak to już jest z legislacją w Polsce. Jedno za drugim nie nadąża.
Minister Zdrowia zabiegania kobieta. ;)
Czekam jeszcze na wiadomość od znajomego detektywa. Kontaktował się ze swoim kolegą pracującym w WPA KWP, który mu powiedział, że kilku detektywów którym upływa ważność orzeczenia już o to pytało i w związku z tym jutro będzie kontaktował się z Ministerstwem Zdrowia, żeby dowiedzieć się jak postępować bo przybywa osób zainteresowanych a oni nie wiedzą co robić i co ludziom mówić. W ich interpretacji na dzień dzisiejszy rozporządzenie z 2003 roku jest nieobowiązujące, a brak nowego (cytuje) "stanowi problem"...

Detektyw
Posty: 120
Rejestracja: 2010-05-19, 23:16
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Detektyw » 2011-10-10, 21:10

To nie "stanowi problemu" to jest po prostu polski bałagan.
AF i co dalej zamierzasz? Możesz na PW jeśli wygodniej. ;)
Na swoją dobrą opinię musimy pracować 20 lat. Wystarczy pięć minut, by ją utracić - Warren Buffet

chylinek
Posty: 2
Rejestracja: 2011-10-20, 17:35
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: chylinek » 2011-10-23, 08:12

Witam serdecznie wszystkich. Ja również zdawałem egzamin na nowych zasadach i w pełni potwierdzam słowa kolegi. Było ciężko ale udało się. Przystępującym życzę szczęścia i przypominam, że ono tylko nie wystarczy ;)

[ Dodano: 2011-10-23, 09:15 ]
Jeżeli chodzi o badania lekarskie to jest wykaz uprawnionych instytucji (lekarzy). Najczęściej są to ci sami specjaliści co wykonują badania na pozwolenie na broń. Przyjemność taka kosztowała w moim przypadku 360zł.

Detektyw
Posty: 120
Rejestracja: 2010-05-19, 23:16
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Detektyw » 2011-11-22, 23:32

Weszło już nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich.
http://bip.mz.gov.pl/index?mr=m1&ms=&ml ... 9&ma=18697
Na swoją dobrą opinię musimy pracować 20 lat. Wystarczy pięć minut, by ją utracić - Warren Buffet

colin
Posty: 1
Rejestracja: 2011-09-18, 21:34
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: colin » 2011-11-29, 19:13

Witam. Czy ktos z tu obecnych byl na egzminie w listopadzie?
Wszelkie info mile widziane.
Pozdrawiam

Darek1812
Posty: 3
Rejestracja: 2012-01-13, 09:55

Post autor: Darek1812 » 2012-01-13, 10:09

Witam , odnośnie egzaminu występuje tam element zadania praktycznego. Jeżeli ktoś z osób zdających w ostatnim czasie mógłby sprecyzować co było przedmiotem tego zadania to byłbym bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam

chylinek
Posty: 2
Rejestracja: 2011-10-20, 17:35
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: chylinek » 2012-01-29, 10:14

zadanie praktyczne w listopadzie (pierwszy egzamin na nowych zasadach) polegało na wymienieniu czynności do wykonania przez detektywa w opisanej, podanej historyjce. Pisemny egzamin to nie problem ale na części ustnej to wyzwanie. pozdrawiam

sloniu219
Posty: 5
Rejestracja: 2012-02-24, 00:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: sloniu219 » 2012-02-24, 12:08

Najbliższy egzaminy 21/22-03 – zgłosiło się 60 osób

ODPOWIEDZ